Festival Schedule 2019

Films are being screened:
Friday: 6:30pm – 9:30pm
Saturday: 11:30am – 9:30pm
Sunday: 11:30am – 9:30pm

Friday, March 1st – Local Filmmaker’s Night (6:30pm-9:30pm)
Doors Open at 6pm
My Name is Marc, And You Can Count On It
The Last Donut
That Snat!
Two for Twenty
Notes from Melanie
Indiscretions
Runners
The Unconditional
Arachnoid
Sweet Slavic Secret
The Chair
Late Bloomer
Down Again
On Air
The Autumn Prince

9:30pm-close
Local Filmmaker’s Networking Event
Sponsored by Ghostlight Productions
Featuring LIVE Music by Nate Jones and Jessica Shetler
***Free and Open to the Public***

Saturday, March 2nd
Doors Open at 11:00am
Program 1 – 11:30am – 2:05pm (Drama + Music Videos)
Drama – 11:30am – 1:15pm
Hosted by Anthony Carabotta of Pixel Planet Studios
Grandpa’s Getaways
Third Party Witness
Cake
Silence
Foible
The Cape
Characters
Delayed
Bucketheads

Music Videos – 1:20pm – 2:05pm
Hosted by Jim Bacha of Pressure Life Magazine
WIINSTON – Lala
Sing to Me
Energy
Pangea
Old Friends
Grow Old
Young + Beautiful

Award-Winning Screenplay Table Readings – 2:15pm – 3:00pm
***Free and Open to the Public!***
Table reading of the Outstanding Screenplay, “Evangeline” by Corey Kloos and Honorable Mention Screenplay, “The Robbering” by Tom Miller.  Both will be directed by Brian Bowers of Gorilla Film School

Program 2 – 3:05pm – 5:30pm (Comedy + Animation)
Comedy – 3:05pm – 5:00pm
Hosted by Megan Brautigam of ComedicCLE
Someone Like Me
“Only a Movie!”
The Marvin Family Tortoise
Advent Calendar
Family Medicine
Geek Lounge_Going Solo
The Real Santa
The Dork Knight Rises
Sac De Merde

Animation – 5:00pm – 5:30pm
The Phantasmagoria of Offense
Lullaby Theories
Iskabittle
Icons

Seminar: What Makes a Good Short Film? – 5:40pm – 6:10pm
***Free and Open to the Public!***
Brian Bowers of Gorilla Film School will give you insight into what makes a great short film from his years of experience watching, making, and hosting short films.

Program 3  – 6:15pm – 9:30pm (Documentary + Horror)
Documentary – 6:15pm – 8:15pm
Host by Shawn Rech of Transition Studios
ASIO
Lost in Carranza
Rust Belt New Americans
My Paintbrush Bites
The Last Doll Lady
Ramadan Labourer

Horror – 8:15pm – 9:30pm
Don’t Look Into Their Eyes
We Accept Cash
Unexpected Company
The Nice Cabin
The Only Thing I Love More Than You is Ranch Dressing
Dirt
549
Cat
Lord, Have Mercy

Awards Ceremony
9:30pm-9:40pm

9:40pm-close
Filmmaker’s Networking Event
Sponsored by Ghostlight Productions
Featuring LIVE Music by Nate Jones and Jessica Shetler
***Free and Open to the Public***

Sunday, March 3rd
Doors Open at 11:00am
Program 1 – 11:30am – 2:30pm (Local Filmmaker’s Matinee)
Hosted by Mike Wendt of the Greater Cleveland Film Commission
Secret Ingredient
Aea
Operation Studyhaul
Thirty-Seven Minutes
Unicorn Bloodbath #47
Sankofa Solving X
Caught Up
Bride of Frankie
Worker Bea
It’s a Beautiful Day
Close-Up Shot
Nightwatch
Anything and Everything
Balking Dead
Van’s Ice Cold Lemonade
Human Resources
Desperate Measures
I, Love Starbucks
The Oil Change

Best Screenplay Table Reading- 2:40pm – 3:25pm
***Free and Open to the Public!***
Table reading of the Best Screenplay, “Concealed Carry” by Chet Hertz.  The table reading will be directed by Brian Bowers of Gorilla Film School

Program 2 – 3:30pm – 9:30pm (Student + International)
Student – 3:30pm – 6:40pm
Party of Two
Self Defense
Mosaic
One Slice
Frames
And Then We’ll Be Happy
I Speak for the Trees
First Day
Eternity
Graduation
The Killer
Caller Number Fourteen
Feelings for Her
Cleveland State University Student Film

International – 6:40pm-9:30pm
Chronique
Danny & The Bot
Below Average Brain
Who Sank Your Ships?
Three August Days
Novela Picaresca
Coward
Tezutsu – Fire Flower Town
My Secret School Days
Die Tuer
Trieb
Hands Free
You’re Welcome
Chichotage